Zapłodnienie in vitro

Chęć posiadania własnego potomstwa towarzyszy większości małżeństw wstępujących w związek małżeński, długoletnim partnerom, a nawet singielkom, które świadomie podejmują decyzję o samotnym macierzyństwie. Niekiedy zajściu w upragnioną ciążę towarzyszą pewne problemy, których zwalczaniem zajmują się specjalne ośrodki leczenia niepłodności.

Klinika niepłodności w Polsce jest powszechnie dostępna dla wszystkich osób, które decydują się na dziecko i mają problem z zajściem w ciążę. Obecnie w naszym kraju istnieje około 50 ośrodków, do których możemy się udać, jednakże korzystając z ich usług należy się liczyć ze sporymi kosztami, gdyż większość z klinik niepłodności ma charakter prywatny.

Wdrażany przez klinikę system leczenia powinien byś ściśle związany z przyczyną niepłodności. Słynne zapłodnienie in vitro stosowane jest w przypadku swego rodzaju ostateczności. Metodę tę stosuje się w takich przypadkach, jak: brak jajowodów, problemy z jajeczkowaniem, ostry zespół policystycznych jajników i wysoce rozwinięta endometrioza. W przypadku, gdy problem leży po stronie męskiej, sztuczne zapłodnienie jest metodą idealną – jeśli mamy do czynienia z małą ruchliwością plemników, czy niedrożnością nasieniowodów. W przypadku postępującej choroby nowotworowej mężczyzna, który chce zostać ojcem może oddać nasienie do banku nasienia i poddać się zabiegom chemio- , czy radioterapii podczas, których zapłodnienie naturalne jest niewskazane.

Zdarzają się także przypadki, w których nawet diagnostyka medyczna okazuje się bezsilna i do końca nie wiadomo, co może być przyczyną niepłodności. Tego rodzaju sytuacje również mogą zostać rozwiązane poprzez zapłodnienie in vitro.

W ogromnym uproszczeniu metoda sztucznego zapłodnienia opiera się o pobranie od kobiety komórki jajowej, a od mężczyzny plemników, które po uprzednim przygotowaniu, sprawdzeniu ruchliwości i żywotności łączy się z gotową na zapłodnienie komórką jajową. Kolejnym etapem na drodze ku rodzicielstwu jest przeniesienie zapłodnionej sztucznie komórki jajowej do macicy.

Zapłodnienie in vitro wykazuje się dużą skutecznością w leczeniu bezpłodności. Szacuje się, że nawet 70% par, które decydują się na tę metodę zostaje rodzicami. Oczywiście, zabieg ten nie należy do najtańszych i wraz z konieczną terapią hormonalną może sięgać jednorazowo nawet 12 tysięcy złotych. Dlatego też, przeciętny Polak nie może pozwolić sobie na zbyt wiele prób poczęcia upragnionego potomka.

About KlinikaBezpolodnosci

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *