Zapłodnienie in vitro

Ostatnimi czasy coraz większy staje się problem niepłodności. Ludzie chcący posiadać własne potomstwo niestety czasami mają spore kłopoty z zajściem w ciążę i jej utrzymaniem. W wielu przypadkach rozwiązaniem okazuje się klinika niepłodności, w której wybitni specjaliści szukają przyczyny niepłodności i starają się jej zaradzić.

Przyczyn bezpłodności jest wiele i mają one bardzo zróżnicowany charakter, od powodów błahych do bardzo złożonych. Coraz częstszą przyczyną uniemożliwiającą zapłodnienie w dzisiejszych czasach jest otyłość, głównie pochodzenia egzogennego, która wynika z nieprawidłowych zwyczajów żywieniowych i małego ruchu. Często sama redukcja masy ciała pozwala kobietom zajść w upragnioną ciążę. Liczne badania wskazują, że również sytuacja odwrotna, czyli zbyt mała zawartość tkanki tłuszczowej może skutkować problemami z zapłodnieniem.

Oprócz problemów z masą ciała i zawartością tkanki tłuszczowej, bardzo często do przyczyn niepłodności należą zaburzenia gospodarki hormonalnej, czy nieprawidłowości anatomiczne. Dobranie odpowiedniego sposobu leczenia ściśle wiąże się ze zwalczaniem przyczyny niepłodności, dlatego jej odnalezienie jest tak istotne.
Sztandarowym i budzącym wiele kontrowersji przykładem leczenia bezpłodności, które oferują kliniki jest sztuczne zapłodnienie, zwane także zapłodnieniem in vitro. Oczywiście zastosowanie tej metody jest pewnego rodzaju ostatecznością i może zostać, gdy inne techniki nie przynoszą pożądanego rezultatu.

Do przyczyn bezpłodności, które bezapelacyjnie mogą podlegać leczeniu in vitro należy: brak jajowodów, zaburzenia jajeczkowania, postępująca endometrioza oraz ciężkie przypadki zespołu policystycznych jajników. Metodę tę stosuje się również, kiedy problem z poczęciem leży po stronie mężczyzny, w przypadku niedostatecznej ruchliwości plemników, czy niedrożności nasieniowodów. Także choroba nowotworowa, oraz stosowana radio-, czy chemioterapia może być wskazaniem do oddania nienaruszonego leczeniem nasienia do specjalnego banku nasienia.

Zapłodnienie in vitro w wielkim skrócie polega na połączeniu komórki jajowej kobiety z przebadanym i przygotowanym męskim nasieniem poza kobiecym ciałem. Po zapłodnieniu komórkę umieszcza się w macicy, w której powinna się zagnieździć.

Terapia tego rodzaju cieszy się dużym powodzeniem wśród pacjentów, a potomstwem cieszy się aż 70% osób decydujących się na rozpoczęcie leczenia in vitro. Niestety, metoda ta jest dość kosztowna, dlatego nie wszyscy mogą sobie na nią pozwolić.

Sztuczne zapłodnienie, mimo że prowadzi do małego indywidualnego cudu, spotyka się z niechęcią i niezrozumieniem wśród polskiej społeczności. O poglądach, jak i gustach nie powinno się jednak dyskutować, zwłaszcza, że nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak bolesny jest dramat niemożności posiadania własnego potomka.

About KlinikaBezpolodnosci

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *