Sposoby leczenia niepłodności

Coraz częściej młodym ludziom nie udaje się począć upragnionego potomstwa. Nie jest to bowiem tak proste jak mogłoby się wydawać. Płodność u kobiety często trwa bardzo krótko podczas cyklu miesiączkowego. Niewielu parom udaje się zostać rodzicami już podczas pierwszych kilku miesięcy starań. Jeśli jednak nie udaje się począć potomstwa po regularnym roku starań, należy odwiedzić lekarza. Nawet jeśli okaże się, że występują problemy z płodnością, dzięki postępowi medycyny leczenie niepłodności przynosi oczekiwane rezultaty.

Początkowym elementem, jaki należy wcielić w życie, kiedy ma się problemy z zajściem w ciążę, powinna być zmiana trybu życia. Czynniki takie jak nadmierne spożywanie alkoholu, palenie papierosów czy stosowanie diet odchudzających nie sprzyjają płodności.

Początkiem leczenia jest wykonanie szczegółowych badań. Należy zwrócić się o pomoc do specjalisty zajmującego się problemem niepłodności, a on zleci wykonanie odpowiednich badań, takich jak badania hormonalne, ginekologiczne i USG u kobiet, a także badanie jakości nasienia u mężczyzn. Na podstawie wyników badań lekarz będzie mógł ustalić co jest problemem i zlecić stosowne leczenie.

Czasem problem jest łatwy do wyleczenia. Na przykład w przypadku występowania infekcji dróg rodnych leczy się je antybiotykami, zaś zaburzenia hormonalne odpowiednią kuracją hormonalną. Często leczenie to jest skuteczne i parze udaje się spłodzić dziecko.

Problemy mogą też być poważniejsze, na przykład takie jak niedrożność nasieniowodów albo jajowodów. Wtedy konieczna można okazać się interwencja chirurga. Leczenie chirurgiczne konieczne jest też w przypadku problemów takich jak mięśniaki macicy, wady budowy macicy, endometrioza czy torbiele jajników.

Kiedy żadna z metod nie przynosi rezultatów, para może zdecydować się na inseminację, która polega na przeniesieniu wybranych najsilniejszych plemników do macicy kobiety. Kolejnym, bardziej zaawansowanym i skomplikowanym rozwiązaniem jest zabieg in vitro. Składa się on z kilku etapów, a do macicy kobiety zostaje wprowadzona już połączona w laboratorium komórka jajowa z plemnikiem. In vitro jest coraz popularniejsze i często jest jedynym sposobem, aby udało się doprowadzić do zapłodnienia.

About KlinikaBezpolodnosci

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *